Nauka gry na pianinie dla początkujących - od czego zacząć?

Nauka gry na pianinie dla początkujących – od czego zacząć?

Naukę gry na pianinie można rozpocząć w każdym wieku. Co więcej, nauczyć gry na pianinie może się właściwie każda osoba. Należy tylko wiedzieć, jak rozpocząć naukę i o czym pamiętać podczas pierwszych, najważniejszych lekcji.

Nuty i pięciolinia

Aby móc mówić o właściwej grze na pianinie, warto najpierw poznać nuty oraz ich położenie na pięciolinii. Warto również zaznajomić się z popularnymi pojęciami muzycznymi, takimi jak klucz wiolinowy czy klucz basowy. Naukę można rozpocząć jeszcze zanim udamy się na pierwszą lekcję gry na pianinie. Warto wyposażyć się w podręczniki do nauki gry na pianinie bądź na temat podstaw muzyki i innego rodzaju pomoce naukowe, takie jak papierowa klawiatura. Pomocne będą również książki traktujące o technice gry na pianinie. Ważny jest przykładowo dobór odpowiedniej pozycji przy instrumencie. Niezmiernie istotne jest także ćwiczenie koordynacji rąk. Może ona sprawiać duże problemy osobom początkującym. Pamiętajmy jednak, że nauka koordynacji wymaga dużej dawki cierpliwości – nie zawsze ta umiejętność przychodzi od razu.

Jak wybrać nauczyciela?

Teoretycznie gry na pianinie można nauczyć się samodzielnie, jednak na początek warto skorzystać z pomocy dobrego nauczyciela. Jak wybrać idealną osobę do nauki? Przede wszystkim musi ona pasjonować się grą i w ogóle muzyką. Dobrze, jeśli posiada wykształcenie muzyczne. Nauczyciel może udzielać nam lekcji stacjonarnie, lecz w dzisiejszych czasach równie dobrze możemy postawić na naukę online. Dobry nauczyciel skupi się przede wszystkim na wprowadzeniu nas w świat muzyki, a także szlifowaniu nabytych umiejętności. Pamiętajmy jednak, że praktykowanie gry we własnym zakresie też jest niezmiernie ważne – bez tego trudno mówić o jakimkolwiek sukcesie i postępach w nauce. Warto więc wygospodarować sobie przynajmniej kilkanaście minut dziennie na praktykowanie gry na pianinie.

Poszukując dobrego nauczyciela do nauki gry na pianinie warto sprawdzić Pana Grzegorza Gibkiego. Pan Grzegorz jest pasjonatom gry na pianinie, posiada wykształcenie muzyczne, ale także był założycielem i czynnym muzykiem w zespole „Aplauz”. Więcej informacji o Panu Grzegorzy jak nauczycielu gry na pianinie znajdziecie pod linkiem: Dom Pełen Muzyki.

Dobór instrumentu

Bardzo ważną kwestią w kontekście nauki gry na pianinie jest dobór odpowiedniego sprzętu. Początkujący zastanawiają się, czy lepiej jest instrument wypożyczyć, kupić czy też rozpocząć naukę gry na planszach? Eksperci na ogół odradzają trzecią opcję, ponieważ nie pozwala ona na kontakt z prawdziwym instrumentem. Przez to nie możemy dobrać idealnej pozycji do gry, co jest niezmiernie ważne już na początkowym etapie nauki. Najlepiej będzie zakupić własny instrument, choć dla wielu osób może to stanowić poważny wydatek. Alternatywą pozostaje więc albo zakup używanego sprzętu albo też jego wypożyczenie. Oba rozwiązania pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy.