Nauka gry na keyboardzie – zalety

Nauka gry na keyboardzie – zalety

Czy myślisz o tym, by zacząć swą przygodę z keybordem? A może planujesz zapisać swoje dziecko na lekcje gry na keyboardzie? Już od dawna naukowcy mówią o tym, że wszelakie zajęcia muzyczne doskonale wpływają na wielopoziomowy rozwój człowieka. Korzystny wpływ gry na instrumentach klawiszowych został potwierdzony wieloma badaniami. Warto przekonać się o nim na własnej skórze! Jakie konkretnie zalety dają lekcje gry na keybordzie? Oto kilka faktów, które stanowią solidną dawkę motywacji do tego, by rozpocząć naukę!

Nauka gry na klawiszach i jej pozytywny wpływ na mózg człowieka

Długo można by wymieniać zalety gry na keybordzie. Do tych najistotniejszych zdecydowanie zalicza się zwiększenie plastyczności mózgu i wzmocnienie jego funkcji wykonawczych. W 2012 roku przeprowadzono badania, które udowodniły, że korzyści z nauki gry na instrumentach klawiszowych są długotrwałe. Co ciekawe, ćwiczenie gry na keybordzie w młodości może znacznie opóźnić demencję starczą. Z wiekiem człowiek zaczyna mieć problemy ze sprawną interpretacją dźwięków szybko zmieniających się, takich jak mowa. Jednak osoby, które w dzieciństwie grały na klawiszach, wykazują dużo lepsze wyniki w reakcji mózgu na mowę. Oznacza to, że zajęcia muzyczne mogą mieć długofalowy wpływ na prawidłowe działanie mózgu! Nauka gry na keybordzie szczególnie dobrze działa na jego funkcje wykonawcze, które odpowiedzialne są między innymi za przetwarzanie i przechowywanie informacji, kontrolowanie zachowania, czy rozwiązywanie problemów. Muzyka pomaga też w zarządzaniu stresem i nastrojem. Gra na instrumencie klawiszowym może łagodzić lęk, a nawet poprawiać samopoczucie osób cierpiących na depresję!

Gra na keybordzie umacnia więzi międzyludzkie i dodaje pewności siebie

Nie ulega wątpliwości, że tworzenie muzyki może poprawiać relacje z innymi ludźmi. Warto przy tym zaznaczyć, że keybord doskonale sprawdza się jako instrument do akompaniowania, dlatego pozwala zarówno na grę solo, jak i w zespole. Podczas synchronizacji z innymi muzykami człowiek często odczuwa pozytywne uczucia społeczne. Jest to silnie związane z uwalnianiem się substancji chemicznych zwanych hormonami szczęścia – endorfin. Wszystko to powoduje, że gra na instrumencie umacnia więzi międzyludzkie i uczy zgodnej współpracy. Regularne ćwiczenia i obserwowanie swoich postępów pozwalają także odczuwać satysfakcję i zdrowy poziom samozadowolenia. Osiąganie wyznaczonych sobie celów sprawia, że muzyk – zarówno dziecko, jak i dorosły – buduje właściwe poczucie własnej wartości i staje się bardziej pewny siebie.