Najlepsze ćwiczenia podczas nauki gry na keyboardzie

Najlepsze ćwiczenia podczas nauki gry na keyboardzie

Gdy myśli się o pozostaniu w przyszłości profesjonalnym pianistą, naukę gry na pianinie powinno zacząć się w wieku ok. 5 lat. Tyle czasu wymaga bowiem opanowanie techniki i zgłębienie pokładów emocji tkwiących w muzyce. Keyboard to instrument z tej samej rodziny co pianino i fortepian a jednak bardziej dostępny pod każdym względem, doskonale nadaje się do nauki amatorskiego muzykowania dla dzieci i osób dorosłych. Nie zmienia to jednak faktu, że w naukę również trzeba włożyć sporo pracy i przygotować się na wiele godzin ćwiczeń.

Na początek „palcówki” 

Zanim gra na keyboardzie zacznie sprawiać prawdziwą przyjemność słuchającemu, wykonawca musi przejść długą drogę żmudnych ćwiczeń „palcówek”, które pomogą mu rozwinąć szybkość i tempo gry, opanować niezależność każdego z palców, złapać koordynację i zsynchronizować obie ręce. A przede wszystkim ćwiczenia umożliwią kontrolę gry i stworzenie przekazu muzycznego zgodnego z intencją autora utworu.

Tempo i nacisk na klawisze

Podstawowe ćwiczenie stosowane przez nauczycieli muzyki pozornie jest bardzo proste i polega na miarowym, w jednym tempie poruszaniu palcami po zaledwie 5 białych klawiszach, rozłożonych od dźwięku C do G i z powrotem. Ćwiczenie wykonuje się najpierw jedną dłonią a potem drugą. Najtrudniejsze w tym ćwiczeniu jest utrzymanie stałego nacisku na klawisze i tempa, raz szybkiego, potem wolnego i na przemian. Gdy obie ręce opanują już całą ścieżkę, na koniec ćwiczenia należy zagrać oburącz.

Kontrola uderzeń i natężenia dźwięku

Ćwiczeniem podobnym jest kolejne, polegające na graniu oburącz 8 dźwięków od środkowego C, w górę i w dół. Każda z rąk ćwiczy jedną stronę. Najwięcej trudności sprawia tu zadbanie o to, by za każdym razem konkretny klawisz uderzał ten sam palec. Powyższe ćwiczenie jest świetnym momentem do ustawienia całego ciała podczas gry, układu rąk, nadgarstka i łokci. Warto na tym etapie znaleźć optymalny balans i starać się go permanentnie stosować. W trakcie gry można już włączyć grę cichą i głośną, podnoszenie natężenia dźwięku i ściszanie go, zmianę tempa gry.

Trudna sztuka akordów

Następnym etapem jest ćwiczenie akordów poprzez grę tylko trzema palcami, z których każdy naciska zawsze taki sam klawisz. Ćwiczenie zaczyna się od klawisza C, w górę i w dół, przy czym obie ręce grają w tym samym kierunku. To ważna próba kształcąca układ palców do konkretnych akordów.

Tego rodzaju ćwiczeń mających na celu opanowanie biegłości technicznej jest mnóstwo a każde z nich przybliża do celu. Warto włączać ich jak najwięcej, uruchamiając palce według różnych kluczy, by każdy z nich pracował w tym samym stopniu i zakresie. Więcej o ćwiczeniach podczas nauki gry na keyboardzie znajdziesz klikając w link.