Metody skutecznej nauki gry na pianinie

Metody skutecznej nauki gry na pianinie

Gdy nagle mamy trochę więcej wolnego czasu staramy się go urozmaicić na różne sposoby. Do głowy przychodzi nam mnóstwo pomysłów na to, jak z korzyścią spędzić te chwile. Wielu z nas wtedy skłania się do rozpoczęcia nowego hobby. Wybór może paść na naukę gry na instrumencie muzycznym. Czemu nie?

Nauka gry na pianinie gwarantuje nam dobrą zabawę. Rozpoczynając naukę warto się zastanowić nad metodą, która będzie przede wszystkim skuteczna dla nas. Omówmy kilka takich metod gry na pianinie.

Na słuch

Niezależnie od wieku, w którym zaczynami uczyć się grać na pianinie możemy spróbować tej łatwej metody. Zasada polega jedynie na tym, że staramy się na słuch odtworzyć konkretny utwór. Oczywiście, zaczynamy od łatwych, krótkich melodii, które można będzie zagrać w przedziale jednej oktawy. Dana metoda przeplata się z metodą naśladowania, czyli powtarzania zagranych nut przez osobę zaawansowaną. Ta metoda jest dobra dla najmniejszych uczniów, a także dla osób śpieszących się przejść do zajęć praktycznych.

Na początek solfeż

Dla mniej ekspresyjnych ludzi polecamy zacząć od nauczenia się podstaw gry na pianinie. Najważniejszymi elementami, których warto się nauczyć na samym początku są przede wszystkim:

  • nuty – pierwszy etap, który uczy nas nut na pięciolinii i ich rozkładu na klawiaturze. Nauczymy się wtedy również kluczy wiolinowego oraz basowego, a także który z nich jest grany prawą, a który lewą ręką;
  • technika gry – tutaj głównie chodzi o naukę gry obydwoma rękami jednocześnie, o załapanie odpowiedniego rytmu, artykulację. Jest to zadanie dla cierpliwych i pokornych.

Na co się zdecydować – samodzielna nauka gry czy lekcje z nauczycielem?

Podjęcie tej decyzji nie jest takie łatwe, jakie mogłoby się wydawać. Z jednej strony, samodzielna praca daje swobodę wyboru. Możemy uczyć się kiedy mamy na to czas i ochotę, nie jesteśmy uzależnieni od osoby z zewnątrz, sami podejmujemy decyzję czego i w jaki sposób się uczymy. Jednak jest to metoda dla osób zdecydowanych i zdyscyplinowanych. Bez częstych ćwiczeń i oswojenia podstaw gry na pianinie mało co można osiągnąć podczas samodzielnej pracy.

Chodząc na zajęcia z nauczycielem zapewniamy sobie stabilne lekcje regularnie odbywające się online albo poza domem (np. w szkole muzycznej). Dużo szybciej można przejść pewne etapy ćwicząc razem z nauczycielem. Ułatwi to nam pracę, ponieważ to nauczyciel będzie obserwatorem naszej techniki. Zadba również o ważne szczegóły podczas grania, które grając samodzielnie możemy zwyczajnie omijać.

Wnioskując, istnieje nie jedna technika nauki gry na pianinie. Wystarczy wyznaczyć dla siebie cel, jaki chcemy osiągnąć, a nauka okaże się być mniej skomplikowana, niż mogliśmy sobie wyobrazić.