Czy poprzez lekcje online można nauczyć się grać na pianinie?

Czy poprzez lekcje online można nauczyć się grać na pianinie?

Przebieg pandemii przyniósł nam wiele zaskoczeń. Długi okres zamknięcia wyzwolił u niektórych wiele złych emocji a u innych otworzył zupełnie nowe ścieżki doświadczeń. Zamknięci w mieszkaniach dokonywaliśmy drobnych remontów, czytaliśmy stojące od lat na półkach książki, oglądaliśmy godzinami filmy i seriale. A gdy trudno było już tu o nowe emocje, niektórzy z nas postanowili realizować te marzenia, na które nigdy wcześniej nie mieli czasu, np. gry na pianinie.

Czy można nauczyć się grać na pianinie online? 

W wielu domach stoi pianino jako pamiątka rodzinna czy instrument zakupiony dla dziecka, gdy przejawia ono zdolności muzyczne i jest szansa, że właśnie to muzyka będzie go inspirowała w życiu. Ale tego rodzaju inspiracja może dotyczyć każdego, również osób dorosłych, które nigdy nie miały czasu na zajęcia muzyczne. W nowych okolicznościach pandemicznych okazało się, że internet zaoferował najwięcej ze wszystkich rozwiązań, zaoferował również naukę gry na pianinie online.

Do nauki gry na pianinie via internet potrzeba kilku stałych: ucznia, nauczyciela, instrumentu i internetu. Podczas lekcji online można właściwie przekazać uczniowi wszystkie niezbędne wskazówki, równie skutecznie jak w trakcie standardowych lekcji. Manipulując kamerką nauczyciel jest w stanie pokazać każdy układ palców i stosując odpowiednio dobraną metodę zajęć, uzupełni je przekazem słownym. Mowa tu oczywiście o nauczaniu osób dorosłych – amatorów, miłośników muzykowania, którzy pragną poznać swoje możliwości.

Lekcje gry na pianinie przez internet

Lekcje online nauki na pianinie, jak każda inna forma wymagają zaangażowania ze strony ucznia. Jeżeli jest on gotów do pracy, ćwiczeń i wielu godzin nauki, ten system nauczania jest w stanie doprowadzić go do celu, czyli samodzielnego grania utworów na podstawie nut. Czy tym systemem można objąć również dzieci? Z pewnością tak, chociaż wyłącznie do ograniczonych zadań. W przypadku dzieci obecność nauczyciela w tym samym pomieszczeniu co dziecko i instrument jest nie do przecenienia. Ale dla dorosłych to tylko jedna z opcji, wygodna i komfortowa.

Uczestnik lekcji nauki na pianinie online angażując się w naukę, co oznacza ćwiczenia również po zakończeniu połączenia z nauczycielem, jest w stanie wiele osiągnąć a przede wszystkim cieszyć się z muzyki i wspólnego z nauczycielem muzykowania. A samodzielna gra na instrumencie, rozwijanie możliwości technicznych i interpretacyjnych przynosi mnóstwo satysfakcji. To dobry sposób nie tylko na spędzenie czasu, ale trwałe zainteresowanie muzyką.